Informacje ogólne:
Proponowany kierunek studiów podyplomowych adresowany jest do nauczycieli i pedagogów zatrudnionych lub zamierzających podjąć zatrudnienie w szkołach i placówkach szkolno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Sylwetka absolwenta:
Absolwent Studiów Podyplomowych Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (dotychczas stosowany termin: oligofrenopedagogika) dysponuje interdyscyplinarną wiedzą naukową, niezbędną do holistycznego ujmowania teorii humanistycznych i społecznych oraz do rozumienia procesów i kontekstów edukacji, wychowania, opieki i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest przygotowany do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego pracującego w obszarze pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnego rodzaju instytucjach edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych i rehabilitacyjnych. Ponadto na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. 2015 poz. 357), Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. 2013 poz. 1207) oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2012, poz. 131) uzyskuje kwalifikacje do:
  • Zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych, gimnazjach specjalnych, szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych, dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (por. Dz. U. 2013 poz. 1207, §14.1),
  • Zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych specjalnych i integracyjnych, gimnazjach specjalnych i integracyjnych, szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki (por. Dz. U. 2013 poz. 1207, §14.2).

• Organizacja studiów:
  • studia trwają 2 semestry w łącznym wymiarze 433 godzin (w tym 313 godzin dydaktycznych i 120 godzin praktyk pedagogicznych),
  • opłata za jeden semestr wynosi: 1.600 zł (możliwa płatność w czterech ratach).

• Adresaci studiów:

Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych pierwszego i drugiego stopnia (licencjackich i magisterskich oraz studiów magisterskich jednolitych) z przygotowaniem nauczycielskim lub pedagogicznym. Przygotowanie pedagogiczne w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. 2013 poz. 1207).

Wymagane dokumenty:
  • podanie do Rektora UAM w sprawie przyjęcia na studia podyplomowe,
  • kopia dowodu osobistego,
  • ksero dyplomu ukończenia studiów wyższych (magisterskich lub licencjackich); osoby, które w bieżącym roku kończą studia, zamiast dyplomu dostarczają zaświadczenie z dziekanatu z przybliżonym terminem obrony dyplomu,
  • 1 zdjęcie,
  • zaświadczenie o przygotowaniu pedagogicznym.

• Rekrutacja 2017/2018 – została zakończona

Decyzje o przyjęciu na studia zostaną wysłane pocztą. Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć 21-22 październik 2017 r.
    W pierwszym semestrze będą obowiązywały wpłaty w 3 ratach, w drugim semestrze 4 raty. Numery kont zostaną podane na pierwszym zjeździe. Plan zjazdów proszę kontrolować w zakładce dla edycji 3.